Atslēdziņa

AVERSS
(PRIEKŠPUSE)
Monētas centrā – vertikāli vietots atslēgas attēls, labajā un kreisajā pusē – pūralādes apkalumu atveids, augšdaļā pa labi puslokā uzraksts LATVIJA.
REVERSS
(AIZMUGURE)
Centrā – pūralādes slēdzenes apkaluma atveids, vidusdaļā pa kreisi puslokā gadskaitlis 2021, lejasdaļā pa labi uzraksts 5 EURO.
Atslēdziņa
Nominālvērtība
5 eiro
Svars
1.24 g
Diametrs
13.92 mm
Metāls
999.9° zelts
Kvalitāte
proof
Maksimālā tirāža
2 000
Gads
2021
98.00 €
Pievienot grozam Nav pārdošanā Šobrīd nav nopērkams Izpārdots
Pērkot 10 un vairāk viena vai dažādu veidu numismātikas produktus, tiek piemērota apjoma atlaide. Šāda atlaide netiek piemērota produktiem, kuriem noteikta īpaša cena.
Cena norādīta ar Latvijas PVN (21%).
Atslēdziņa
Nominālvērtība
5 eiro
Svars
1.24 g
Diametrs
13.92 mm
Metāls
999.9° zelts
Kvalitāte
proof
Maksimālā tirāža
2 000
Gads
2021
Monētas josta
Rievota.
Kalta
Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande)
Grafiskais dizains
Plastiskais veidojums
Par monētu

Atslēgai piemīt īpaša, varētu pat teikt, mazliet mistiska simboliska nozīme. Kāpēc? Ikdienišķi runājot – tai ir spēja gan atslēgt, gan aizdarīt: atvērt durvis uz konkrētu telpu, dot piekļuvi bagātībām vai arī šīs iespējas liegt. Atslēgai piemīt vara, kas to paaugstina, paceļ pāri citiem objektiem lietu pasaulē.

Antīkajā romiešu dievu saimē atrodams durvju un vārtu dievs Jāns (reizēm Jānuss). Jānu, laikam ritot, sāka pielūgt kā visa aizsākuma (rīcības, darbību) dievu – tam tika veltīta rītausma, arī gada pirmais mēnesis janvāris (Januarius) savu nosaukumu guvis no Jāna vārda. Pie nozīmīgām ieejām – svētnīcā vai nocietinājumā – tika izvietotas Jāna statujas: viena un tā paša tēla pretēji vērsti profili.

Japānā atslēga tiek uzskatīta par veiksmes zīmi, jo tā simboliski atver durvis uz apslēptiem gara dārgumiem.

Ar kristietību saistītajos mākslas darbos divas atslēgas atspoguļo Sv. Pētera varu: atvērt gan paradīzes, gan elles vārtus. Arī pāvesta ģerbonī redzam divas atslēgas.

Savukārt viduslaikos atslēgu nodošanas rituālam bija simboliska nozīme: tā bija pilnīga varas pārņemšana.

Pasakās un teikās atslēga nereti simbolizē dažādus šķēršļus, kas jāpārvar, lai nonāktu pie noslēpuma atminēšanas.

Arī latviešu tautas ticējumos ikdienā lietotais priekšmets saistīts gan ar patīkamiem brīžiem, gan dažādām ķezām: "Kad atrod atslēgu, tad būs laime", "Ja atslēgas caurumā pūš, tad velns nāk mājās", "Atslēgas nedrīkst likt uz galda, tad mājas naids ceļas"...

Mazās zelta monētiņas "Atslēdziņa" mākslinieciskajai ierosmei kalpojis latviešu kultūras mantojums – pūralādes slēdzene un apkalumi, kurus senie amatnieki darināja izsmalcināti greznus. Savulaik pūralāde bija kāzu rituāla nozīmīga sastāvdaļa – tā ar zirgiem tika vesta uz vīra mājām, un lādes izskats vēstīja par meitas ģimenes rocību.

Taču pūralādē zemnieku meita turēja ne tikai mantiskās lietas – tā bija arī savdabīga viņas personiskās telpas, sapņu un noslēpumu glabātava.

Piegāde
Lai iepirktos ērtāk, uzzini, kuru piegādes veidu izvēlēties
Lasīt vairāk

Laiks ir beidzies