AVERSS
(PRIEKŠPUSE)
Monētas aversā reljefi veidoti deviņi pakāpieni ar spoguļgludu virsmu. Augšējais pakāpiens – apļa segments – apzeltīts un asociējas ar lecošas saules maliņu, vizuāli sasaucoties ar Latvijas Bankas logo. Lejasdaļā – gadskaitlis 2022.
REVERSS
(AIZMUGURE)
Reversa virsma apzeltīta, matēta. Augšdaļā puslokā vietots uzraksts LATVIJAS BANKA, lejasdaļā – 5 EURO.
Augšup
Nominālvērtība
5 eiro
Svars
36.70 g
Diametrs
35.00 mm
Metāls
925° sudrabs
Kvalitāte
proof
Maksimālā tirāža
5 000
Gads
2022
78.00 €
Pievienot grozam Nav pārdošanā Šobrīd nav nopērkams Izpārdots
Pērkot 10 un vairāk viena vai dažādu veidu numismātikas produktus, tiek piemērota apjoma atlaide. Šāda atlaide netiek piemērota produktiem, kuriem noteikta īpaša cena.
Cena norādīta ar Latvijas PVN (21%).
Augšup
Nominālvērtība
5 eiro
Svars
36.70 g
Diametrs
35.00 mm
Metāls
925° sudrabs
Kvalitāte
proof
Maksimālā tirāža
5 000
Gads
2022
Monētas josta
Gluda, apzeltīta.
Kalta
UAB Lietuvos monetu kalykla (Lietuva)
Grafiskais dizains
Plastiskais veidojums
Par monētu

2022. gada 1. novembrī aprit 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.

Latvijas Bankas 100 gadu jubilejai veltītā monēta "Augšup" aicina, virza un tiecas uz augšu. Šī ir progresīva monēta, kas atklāj Latvijas Bankas ceļu pagātnē un skaidri norāda virzienu nākotnē un to, ka tagadne ir šīs apzinātās darbības, kustības uz augšu. Šī pakāpienu un laiku monēta liecina par kultūrslāni, par labklājību un to, cik daudz mūsu valsts ir pieredzējusi un cik garu ceļu veikusi uz priekšu. Šobrīd 100 gadu. Vēl simts, vēl simts, vēl simts – vēlējuma formā. Kāpnes un ceļš nav galā.

Izpratne par nacionālo centrālo banku un tās uzdevumiem aizvadīto 100 gadu laikā ir mainījusies. Ir funkcijas, kas paliek pagātnē, un ir jaunas funkcijas, jo mainās arī naudas tehnoloģiju iespējas. Nemainīgs paliek Latvijas Bankai uzticētais pamatuzdevums – rūpēties, lai mūsu nauda saglabā vērtību, lai sabiedrība turpina mūsu naudai uzticēties arī laikmetīgā – digitālā – formā.

Monētas nosaukums asociatīvi saistās gan ar vārdu "augša" gan vārdu "upe". Upe nekad netek uz augšu, tā iztek un tiecas uz jūru jeb bezgalību. Šajā nosaukumā ir ietverta alegorija par gravitācijas pārvarēšanu. Cilvēks arī pārvar gravitāciju, kāpjot uz augšu, jo pretējā gadījumā viņš nekad netiktu kalna virsotnē.

Noliekot monētu gan aversā, gan reversā uz līdzenas virsmas, tā veido slīpu leņķi, kurš vēršas pret skatītāju. Monētas aversa spoguļu pakāpieni ļauj ieraudzīt mūžīgo tagadni un reizē nākotni, kas ir pats cilvēks. Cilvēks un viņa dzīve ir ceļš. Augšējais pakāpiens kā mērkts gaismā veido saullēkta tēlu, kas iezīmē virzīšanos uz augšu, tiecoties debesīs. Šā austošā apļa segmenta forma reprezentē bankas logotipu – uzlecošas saules maliņu – un sabalsojas ar gravitāciju pārvarošu kustību augšup.

Monētas reverss atklāj zelta segumu, kas kā saules aka vai zelta ezera rāmā virsma ietver domu par bagātību glabātuvi, no kuras smelt un kura remdē slāpes. Zelts monētas jostā ieskauj sudraba pakāpienus un atver vietu jaunam sākumam jeb turpinošam un atklājošam virzienam nākotnē.

Monētas "Augšup" buklets drukas formātā

Piegāde
Lai iepirktos ērtāk, uzzini, kuru piegādes veidu izvēlēties
Lasīt vairāk

Laiks ir beidzies