Jaunums

Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2019" atzīta kolekcijas monēta "Kaķīša dzirnavas" (videostāsts), kas veltīta latviešu dzejnieka, prozaiķa un politiķa Kārļa Skalbes (1879–1945) daiļradei.

Kolekcijas monētas "Kaķīša dzirnavas" grafiskā dizaina autore ir Elīna Brasliņa, bet plastisko veidojumu darinājusi Ligita Franckeviča. Šī bija jaunās un talantīgās mākslinieces Elīnas Brasliņas debija monētu mākslā. Plašākai sabiedrībai viņa ir pazīstama kā grāmatu ilustratore (izdots jau vairāk nekā 20 bērnu grāmatu ar Elīnas Brasliņas ilustrācijām, t.sk. grāmatu sērija "Mākslas detektīvi"), un nesen uz kinoteātru ekrāniem parādījās arī pirmā viņas animētā filma "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi".

"Simboliski, ka 2019. gada monētu nosaucam visai pasaulei sarežģītā laikā, kad galvenās atkal ir vispārcilvēciskās vērtības, tostarp iejūtība, rūpes par tiem, kuriem nepieciešama palīdzība, gatavība ziedoties kopēja labuma vārdā. Kārļa Skalbes pasakās ir morālais kods, kas, ieprogrammēts mūsu tautas apziņā, palīdz un stiprina grūtos laikos," uzsver Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas priekšsēdētājs, Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

Arī šogad savu izvēli izdara Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisija, kurā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, Dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska un Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Elita Ansone un kura nosaka mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu, bet Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) nosauc bibliotēku apmeklētāju izvēli.

LNMM par mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu nosauca latviešu gleznotāja, grafiķa un scenogrāfa Niklāva Strunkes (1894–1966) radošajam mantojumam veltītu īpašas formas sudraba kolekcijas monētu. Monētas "Niklāvs Strunke" (videostāsts) grafiskā dizaina autors ir Paulis Liepa, bet plastisko veidojumu darinājis Ivars Drulle.

LNMM direktore Māra Lāce: "Monētā lakoniski un pārliecinoši ietverti Niklāva Strunkes darbi, kas raksturo autora māksliniecisko rokrakstu klasiskā modernisma periodā un ir iekļauti Latvijas kultūras kanonā. Veiksmīga ir apaļās monētas nošķeltā sāna kompozicionālā saskaņa ar aversā un reversā atveidotajām Strunkes gleznām "Cilvēks, kas ieiet istabā" un "Pašportrets ar lelli", kur redzam lielisku atšķirīgas intensitātes matējumu lietojuma piemēru. Izmantotais burtu dizains sasaucas ar 20. gs. 20. un 30. gadu stilistiku. Monētas forma un apstrāde, teksta un attēlu saspēle veido lakonisku, spēcīgu un uzrunājošu vizualitāti."

12 no reģistrētajiem dalībniekiem, kas piedalījās balsojumā par izcilāko 2019. gada kolekcijas monētu, balvā saņems kādu no šīm monētām. Monētu ieguvēju saraksts ir publicēts vietnē www.bank.lv, bet par balvu saņemšanu sazināsimies individuāli.

 

Dalīties ar šo jaunumu:


Laiks ir beidzies