Jaunums

Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2022" atzīta monēta "Vilhelms Purvītis". Latvijas Bankas un portāla "Delfi.lv" rīkotajā sabiedrības aptaujā ikvienam divu nedēļu garumā bija iespēja nobalsot par izcilāko 2022. gada kolekcijas monētu, un to izmantoja vairāk nekā 9.3 tūkstoši cilvēku.

Ar 5.5 tūkstošiem balsu uzvarējušās kolekcijas monētas "Vilhelms Purvītis" grafisko dizainu veidojusi māksliniece, gleznotāja Frančeska Kirke. Viņa ir arī triju citu Latvijas Bankas izlaisto kolekcijas monētu – "Likteņdārzs", "Baltars. Porcelāns" un "Basketbols" – autore.

Monētas "Vilhelms Purvītis" aversā ar krāsu uzdruku atveidota viena no slavenākajām mākslinieka gleznām "Ziema", savukārt monētas reverss veidots kā gleznas plastisks veidojums dažādos augstumos un sudraba matējuma pakāpēs.

Latvijas Banka šo kolekcijas monētu izlaida par godu 150. gadadienai kopš V. Purvīša (1872–1945) dzimšanas. V. Purvītis ir nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un modernizētājs, un viena no galvenajām personībām Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā.

V. Purvīša vārds Latvijas mākslas vēsturē kļuvis par vienu no nacionālās identitātes simboliem. Gleznotāja radīto dabas koptēlu un klasiski komponēto Latvijas ainavu gadalaiku mijā mēdz uztvert kā nacionālās ainavas kanonu. Purvītis ievērojams arī kā augstākās mākslas izglītības idejas īstenotājs un kultūrpolitikas līdzveidotājs.

Ikvienam bija iespēja balsot par kādu no četrām 2022. gadā izlaistajām kolekcijas monētām, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un vispārcilvēciskām vērtībām: "Satversmei 100" (videostāsts), "Vilhelms Purvītis" (videostāsts), "Augšup" (videostāsts) un "Ukrainas Brīvībai" (videostāsts).

Otro vietu balsojumā ieguvusi monēta "Ukrainas brīvībai", kas tapusi īpašā projektā sadarbībā ar Ukrainas māksliniekiem kā atbalsts Ukrainas cīņai par tās brīvību. Ar šīs monētas palīdzību Latvijas Banka veiks ziedojumus Ukrainas atbalstam. Monētas "Ukrainas brīvībai" un "Augšup" vēl iespējams iegādāties Latvijas Bankā, bet monētas "Vilhelms Purvītis" un "Satversmei 100" iegādei Latvijas Bankā vairs nav pieejamas.

Balsotāji piedalījās izlozē. Kopā izlozētas 12 kolekcijas monētas, bet laimētāju vārdi atrodami tīmekļvietnē bank.lv. Latvijas Banka sazināsies ar katru no laimētājiem.

Dalīties ar šo jaunumu:


Laiks ir beidzies