Jaunums

Trešdien, 15. novembrī, Latvijas Banka izlaidīs zelta monētu "Zelta zirgi", kas veltīta zelta zirga tēmai, kura plaši atspoguļota mitoloģijā un literatūras darbos.

Kolekcijas monētu varēs iegādāties tikai tīmekļvietnē e-monetas.lv no 15. novembra plkst. 12.00. Veikto pirkumu saņemšana būs iespējama ar pasta starpniecību vai klātienē Latvijas Bankas kasēs Rīgā, Bezdelīgu ielā 3. Lai nodrošinātu vienmērīgu klientu plūsmu, pasūtījumu saņemšanai Latvijas Bankas kasēs tiks piemērots izlīdzinātais grafiks.

Monētas grafiskā dizaina autors ir Ivars Heinrihsons, kura daiļradē zirga tēmai ir īpaša vieta.

Mākslinieka vārdiem runājot, monētas saturisko izteiksmi iedvesmojusi populāra latviešu tautasdziesma un zeltainā Latvijas jūra un sengrieķu mīts par zirgiem, kuri velk jūras dieva Poseidona ratus. Abas ierosmes vieno pārdabiska mirdzuma izpausme zirgu veidolā. Zelts asociatīvi un vizuāli saistās ar sauli, "zelta sedli" – ar tās starojumu jūrā. Zelta krāsa kā latviešiem, tā mūsu radu tautām saistīta ar dievišķumu un debess dievībām, visvairāk ar Sauli kā dievību.

Zelta zirga tēmai ir īpaša vieta arī latviešu literatūrā. Raiņa lugas "Zelta zirgs" ietekme sniedzas pāri ierastajai skolas programmai, tas ir viens no nozīmīgākajiem latviešu literatūras darbiem, kurā zelta zirgam ir svarīga loma, palīdzot Antiņam pārvarēt šķēršļus un sasniegt un atmodināt stikla kalnā dusošo princesi Saulcerīti. Lugas pamatā Rainis izmantoja tautas pasakas motīvu.

Monētas cena – 125.00 eiro, iegādes limits vienai personai – 3 monētas. Monētas tirāža ir 2500 eks. Monēta kalta Lietuvas kaltuvē Lietuvos monetų kalykla.

Dalīties ar šo jaunumu:


Laiks ir beidzies