Jaunums

Noslēdzies Latvijas Bankas izsludinātais brīvi izvēlētai tēmai veltītas kolekcijas monētas atklātais konkurss. Tajā uzvarēja mākslinieka Māra Upenieka piedāvātais monētas dizains.

Turpinot popularizēt Latvijas kultūras, vēstures, filozofiskās un vispārcilvēciskās vērtības kolekcijas monētās ar mūsdienīgu šo vērtību interpretāciju, Latvijas Banka nolēma organizēt mākslinieku pašu brīvi izvēlētai tēmai veltītas kolekcijas monētas grafiskā dizaina konkursu un aicināja māksliniekus un mākslas studentus izstrādāt šīs monētas tēmas un grafiskā dizaina pieteikumus.

Komisija 1. vietu piešķīra mākslinieka Māra Upenieka piedāvātajam monētas dizainam ar devīzi "Aizsargu monēta" un atzina tā autoru par konkursa uzvarētāju, uzsverot Latvijas brīvības un neatkarības vērtību. Tagad Latvijas Banka konsultēsies ar kaltuvēm un mākslinieku par uzvarētāja idejas īstenošanu monētā.

2. vieta tika piešķirta māksliniekam Mārtiņam Rozenfeldam par priekšlikumu ar devīzi "Lai kāposts vairojas".

Vienlaikus komisija nolēma piešķirt arī divas 3. vietas: Ilzes Lībietes grafiskā dizaina piedāvājumam ar devīzi "Sarkaņi" un Māra Upenieka grafiskā dizaina priekšlikumam ar devīzi "Rupjmaizes monēta".

Konkursa uzvarētājiem tiks piešķirtas prēmijas: par 1.vietu – 2500 eiro, par 2. vietu – 1500 eiro, par 3. vietām – 500 eiro katra darba autoram (pirms likumā paredzēto nodokļu samaksas).

Jau kopš 1992. gada Latvijas Banka ar kolekcijas monētu starpniecību nacionālā un starptautiskā kontekstā veido stāstu par Latviju, radot arī monētas ar netradicionālu māksliniecisko, tehnisko vai tematisko risinājumu. Savus priekšlikumus sižeta, dizaina vai tehniskā izpildījuma ziņā konkursā bija aicināti iesniegt mākslinieki un mākslas studenti.

Konkursā iesniegtos darbus vērtēja Latvijas Bankas monētu dizaina komisija, kurā darbojas mākslas, dizaina un zinātnes eksperti, un Latvijas Bankas pārstāvji.

Atklāti konkursi monētu dizaina izstrādei rīkoti arī iepriekš. Piemēram, 2023. gada rudenī Latvijas Banka izlaida šāda konkursa ietvaros tapušu basketbolam veltītu kolekcijas monētu "Latvijas basketbolam 100" (grafiskā dizaina autors Paulis Liepa), 2021. gada nogalē – kolekcijas monētu "Brīnumu monēta" (grafiskā dizaina autore Dana Jasinkeviča), savukārt 2018. gada maijā – "Medus monētu" (grafiskā dizaina autors Artūrs Analts), kas tika atzīta par Gada monētu prestižākajā pasaules monētu konkursā Coin of the Year Awards. Arī iepriekšējo šādu konkursu rezultātā tapušas interesantas un starptautisko atzinību guvušas monētas –"Zeme" (grafiskā dizaina autors Mārcis Kalniņš), programmas "Millennium" monēta "Millennium. Poga" (grafiskā dizaina autors Gunārs Cīlītis) un monēta "365" (grafiskā dizaina autors Paulis Liepa).

Dalīties ar šo jaunumu:


Laiks ir beidzies