Gaismas staru vēdeklis

AVERSS
(PRIEKŠPUSE)
Monētas aversā attēlots gaismas avots, no kura vēdekļa veidā izplatītos gaismas starus savāc lēca, tos pastiprinot un fokusējot vienā virzienā. Zem attēla uzraksts RĪGAS VĒSTURES UN KUĢNIECĪBAS MUZEJS. Attēls veidots ar dažādas intensitātes matējumu un krāsu apdruku (UV druku).
REVERSS
(AIZMUGURE)
Monētas reversā atveidots Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas pamatlicēja ārsta Nikolausa fon Himzela (Nikolaus von Himsel) (1729–1764) acu skatiens. Lejasdaļā pa kreisi uzraksts 5 EURO, centrā gadskaitlis 2023, pa labi uzraksts LATVIJA.
Gaismas staru vēdeklis
Nominālvērtība
5 eiro
Svars
15.00 g
Diametrs
Neregulāra, 41 mm x 24 mm
Metāls
999° sudrabs
Kvalitāte
proof
Maksimālā tirāža
3 000
Gads
2023
72.00 €
Pievienot grozam Nav pārdošanā Šobrīd nav nopērkams Izpārdots
Pērkot 10 un vairāk viena vai dažādu veidu numismātikas produktus, tiek piemērota apjoma atlaide. Šāda atlaide netiek piemērota produktiem, kuriem noteikta īpaša cena.
Cena norādīta ar Latvijas PVN (21%).
Gaismas staru vēdeklis
Nominālvērtība
5 eiro
Svars
15.00 g
Diametrs
Neregulāra, 41 mm x 24 mm
Metāls
999° sudrabs
Kvalitāte
proof
Maksimālā tirāža
3 000
Gads
2023
Monētas josta
Gluda.
Kalta
Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande)
Grafiskais dizains
Plastiskais veidojums
Par monētu

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir viens no senākajiem publikai atvērtajiem muzejiem Eiropā un vecākais muzejs Baltijā – tas dibināts 1773. gadā. Piemēram, Britu muzejs Londonā dibināts 1753. gadā, Luvras muzejs Parīzē atvērts 1793. gadā. Latvijas kultūras institūciju vēsturē nav nevienas citas, kas ir pastāvējusi un pastāv tik ilgā nepārtrauktā darbībā. Muzeja bagātā un daudzveidīgā krājuma pamatā ir Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela (Nikolaus von Himsel) (1729–1764) dabaszinātniskā un mākslas priekšmetu kolekcija, kas tika novēlēta Rīgas pilsētai.

2023. gadā aprit 250 gadu kopš muzeja dibināšanas. Par godu šim notikumam Latvijas Banka izlaiž sudraba kolekcijas monētu "Gaismas staru vēdeklis". Monētas grafiskā dizaina autors ir mākslinieks Ivars Drulle. Iedvesmojoties no vēdekļiem, kas glabājas muzeja krājumā un bija raksturīga sieviešu garderobes sastāvdaļa laikmetā, kad tika izveidota Himzela kolekcija un dibināts muzejs, monētai izvēlēta neparasta – vēdekļa – forma.

Monētas aversā atveidots gaismas avots, no kura vēdekļa veidā izplatītos gaismas starus savāc lēca, tos pastiprinot. Lēca simbolizē muzeju – zināšanu krātuvi, kas izplata gaismu: paplašina redzesloku un palīdz izzināt.

Monētas reversā mūs uzrunā ārsta Nikolausa fon Himzela acu skatiens. Tieši pateicoties viņa vīzijai, 1773. gada 22. februārī Rīgas rāte dibināja muzeju, piešķirot tam Himzela vārdu. Acu skatiens ir dzīvespriecīgs, vērojošs, un tas aicina izzināt pasauli.

Vēdeklim ir arī cita interesanta nozīme. Savulaik tam bija ne tikai praktiska, bet arī cita, ne mazāk būtiska funkcija – plaša spektra neverbālu vēstījumu pārraidīšana publiskā vidē. Arī šī vēdekļa formas monēta nodod vēstījumu par muzeja bagātīgo vēsturisko krājumu saistībā ar rīdzinieku dzīvi, ko ir vērts iepazīt un izzināt.

Piegāde
Lai iepirktos ērtāk, uzzini, kuru piegādes veidu izvēlēties
Lasīt vairāk

Laiks ir beidzies